Kurumsal SEO, firmaların arama motoru sıralamalarında hedeflediği anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan organik çalışmalar bütünüdür. Kurumsal SEO çalışmaları sonrasında sitenin organik ziyaretçi sayısı artar ve doğal şekilde müşteri kazanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılan çalışmaların firmanın kurumsal kimliğine zarar vermeyecek şekilde ilerlemesidir. Bu nedenle kurumsal seo çalışmaları yaparken çok daha dikkatli ve titiz hareket etmek gerekmektedir.

Kurumsal SEO hizmeti genel olarak site içi ve site dışı olarak yapılan düzenlemeleri içerir. Site içi yapılan çalışmalar daha çok sitenin teknik yapısı üzerinde gerçekleştirilen düzenlemelerdir. Bu düzenlemeler sonrasında site SEO kurallarına uygun hale getirilir. Site dışı çalışmalar ilk başvurulacak yöntem olmamakla birlikte son derece önemli bir aşamadır. Bu aşamada dış kaynaklardan siteye kaliteli backlink inşaası sağlanarak site otoritesi güçlendirilir.

Kurumsal SEO Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Eğer Kurumsal firmanız için SEO hizmeti almayı düşünüyorsanız ve bir şekilde bu sayfaya ulaştıysanız sizlere aşağıdaki 4 önemli kritere dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Hizmet alacağınız kişi ya da kuruluşlar eğer bu maddeleri yerine getirmenin garantisini verebiliyorsalar onlarla çalışabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Öncelikle firma için en uyun hedef anahtar kelimeler belirlenmelidir. Firmanın daha çok müşteriye ulaşması için bu nokta çok önemlidir.

Site İçi SEO

Sitenin mevcut durumundaki teknik SEO eksiklikleri giderilmeli ve SEO uyumlu, güçlü bir site yapısı inşaa edilmeye çalışılmalıdır.

Site Dışı SEO

Sitenin ve rakip sitelerin backlink analizi yapılmalı ve eğer gerekli ise kaliteli backlink inşaası oluşturulmalıdır.

Rakip Analizi

Rakip firmaların yaptığı çalışmalar detaylı şekilde incelenmeli ve faydalı olan çalışmaların benzerleri siteye uygulanmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Kurumsal SEO’da önemli konulardan biri sosyal medyadır. Firmanın sosyal medya hesaplarında düzenli paylaşım yapılmalı ve daha çok kişiye ulaşması amaçlanmalıdır.

Düzenli Raporlama

Yapılan çalışmaların verimliliği açısından yapılan işler düzenli olarak raporlanmalı ve bu doğrultuda yeni çalışma planı belirlenmelidir.

Kurumsal SEO Uzmanı Kimdir?

Yukarıda anlattığımız tüm bu çalışmaları üstlenen kişiye seo uzmanı denir. Çalışmalar kurumsal firmalara göre düzenlenmeli ve yapılmalıdır. Örneğin backlink inşaası yapılacaksa firma adını zedelemeyecek türde sitelerden link sağlanmalıdır. Kurumsal seo uzmanı tüm bu çalışmaları yürütürken düzenli rapor sunmakla görevlidir. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte ideal raporlama aralığı 1 haftadır. Bu sayede firma, çalışmanın ilerleyiş aşamalarını daha iyi takip edebilir.