Anasayfa / SEO / SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) kavramını kısaca tanımlamaya çalışacak olursak şöyle bir tanım yapabiliriz; SEO bir internet sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkması ve daha çok kişiye ulaşması amacıyla yapılan optimizasyon çalışmalarının bütünüdür. Bu optimizasyon çalışmaları site içi ve site dışı seo çalışmaları olarak ikiye ayrılır. Aşağıda bu maddeleri açıklamaya çalışacağım.

Yani seo bir popülarite arttırma çalışmasıdır. Bunu yapan kişilere ise seo uzmanı ya da seo danışmanı denir.

Seo Nasıl Yapılır?

Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO, arama sonuçları sıralamalarını etkileyen birçok farklı kriterin düzgün bir şekilde uygulanması ile yapılan çalışmalardır. Bu kriterler sürekli olarak gelişmekte ve değişmektedir. Bu nedenle gelişmeleri iyi takip etmek ve ayak uydurmak gerekmektedir. Site içi ve site dışı olarak yapacağınız SEO çalışmalarda yavaş ve temkinli ilerlemelisiniz. Web sitelerini bir an önce yükseltmek adına yapılan aceleci seo çalışmaları siteleri ilk başlarda sıralamalarda yükseliş sağlasa da daha sonra Google arama motorunda düşüşe neden olabilir. Bu tarz hüsranlar yaşamamak için planlı çalışmak çok önemlidir.

SEO çalışması yaparken uzun vadeli düşünmeli ve planlı hareket etmelisiniz. Özellikle dış seo konusunda çok dikkatli hareket etmelisiniz. Backlink alırken sitelerin değerlerini iyice analiz etmeli ve buna göre alım yapmalısınız. Alacağınız linkler otoriter sitelerden olmalıdır ve kalıcı olmalıdır. Ayrıca site link çöplüğüne dönmüş olmamalıdır.

SEO Kriterleri Nelerdir?

Yukarıda da söylediğim gibi sıralamayı belirleyen birçok farklı kriter vardır. Bunları sonraki yazılarımda detaylı şekilde anlatacağım, bu nedenle bu yazıda fazla üzerinde durmadan özetlemeye çalışacağım.

-Kaliteli İçerik

-Mobil Uyumlu Tema

-Site Hızı

-SSL Sertifikası Kurulumu

-Kullanıcı Deneyimi (User Experience)

-Site İçi Optimizasyonu

-Kaliteli Backlink İnşaası

Sıralamayı belirleyen SEO kriterlerinin en önemlilerini bu şekilde sıralamaya çalıştım. Bu kriterleri açacak olursak 100’den fazla kriter olduğunu söyleyebilirim. Bu kriterleri detaylı şekilde ilerideki yazılarımda anlatmaya çalışacağım.

Şimdi de SEO’nun temel taşı olan site içi SEO ve site dışı SEO kavramlarına geçelim.

seo nedir

İç SEO Nedir?

Sitenin teknik yapısı ile alakalı yapılan optimizasyon çalışmaları site içi SEO kapsamına girmektedir. Bu çalışmalara sitenin hızı, mobil uyumlu olması, kullanılan meta açıklamalar, h etiketlerinin doğru kullanımı, link yapısı, içerik kalitesi, site güvenliği, site içi link yapısı gibi birçok farklı kriter vardır. Bu maddeleri doğru uygulamadan site dışı seo tekniklerine geçmenin hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle site yapısını seo uyumlu hale getirmeli ve kullanıcı deneyimini de önemseyerek hareket etmelisiniz.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı seo çalışmaları siteye dış kaynaklardan sağlanan backlinkleri kapsamaktadır. Otoriter sosyal medya ağları, sözlükler, kaliteli haber siteleri, bloglar, forum siteleri gibi birçok farklı backlink kaynağı vardır. Bu tarz kaynaklarla desteklenen siteler arama motoru sıralamalarında daha kolay yükselebilir. Fakat çok fazla backlink almadan da çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Bu nedenle iç seoyu çok daha fazla önemsemenizi tavsiye ederim. İç seosu çok güçlü olan bir web sitesi seo konusunda backlink ihtiyacı hissetmeyecektir.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO’yu öğrenmek ülkemizdeki SEO kaynaklarını (video, kitap, blog) kullanarak temel ve orta seviye seo bilgisine sahip olabilirsiniz. Fakat ileri seviye seo için maalesef ülkemizdeki kaynaklar yetersiz kalıyor. Bu nedenle İngilizce bilmek bu konuda işleri çok daha kolaylaştıran bir durum. İngilizce seo kaynaklarını takip ederek ve bu bilgileri uygulayarak seo bilginizi ilerletebilir ve uzman hale getirebilirsiniz.

SEO konusunda uzmanlaşmak ve meslek olarak seo danışmanlığı yapmak istiyorsanız kendi tecrübelerime göre en az 1-2 yıla ihtiyacınız var. Aslında işin teori kısmını çok kısa bir sürede öğrenebilirsiniz fakat iş uygulama kısmına geldiğinde biraz zamana ihtiyacınız var. Farklı sektörlerde siteler için çalışmalar yaparak sonuçları gözlemleyip farklı stratejiler geliştirmelisiniz, bu da zaman alacak bir olay.

Sonuç

Bu yazı SEO hakkında bilgi edinmeniz için hazırlanmıştır. Çok fazla detaya girerek kafa karıştırmak istemedim. Kısaca seo nedir? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Bu yazımda anlattığım başlıkların her birini detaylı şekilde anlatacağım yazılar olacak. Bu nedenle blogumu takip etmenizde fayda var. Hepinize iyi çalışmalar dilerim, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yazar Hakkında: aykutbasyigit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Bu blogda tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir