Ücretsiz Dofollow Backlink Kaynakları


Merhabalar, bu yazımda sitelerinizin arama motoru sıralamalarındaki değerini yükseltecek ücretsiz backlink alabileceğiniz siteler listesi paylaşacağım.

Backlink inşaası SEO için uzun zamandır kullanılan çok eski tekniklerden biridir. Etkili ve doğru kullanıldığında sitelerin değerini ciddi şekilde arttırabilir. Çünkü tüm sitelerin ilk aşamada olmasa bile ikinci aşamada mutlaka kaliteli backlinklere ihtiyacı vardır, bu nedenle backlink elde etmeyi asıl seo stratejiniz olarak görmeseniz bile mutlaka B planı olarak görmelisiniz.

Listedeki siteleri otoriter siteler arasından seçmeye çalıştım. Siteleri kategorilere ayırarak daha okunabilir bir liste hazırlamaya çalıştım. Bu da yazıyı daha okunabilir yapacaktır. Listedeki kaliteli sitelerden belirli aralıklarla backlink alımı yaparak arama motorları tarafından daha görünebilir hale gelebilirsiniz.

ücretsiz backlink kaynakları

Kaliteli Backlink Kaynaklarının Faydaları Nelerdir?

Kaliteli sitelerden backlink almanın birçok farklı faydası vardır. Web siteleri arama motorları tarafından belirli sıklıklarla taranmaktadır, backlink almak arama motorları örümceklerinin siteleri daha sık ziyaret etmesini sağlar. Bu nedenle backlink almak son derece önemli olan bir tekniktir. İşte backlink inşaasının bazı önemli diğer faydaları;

 • Siteniz arama sonuçlarında daha görünür hale gelir.
 • Kaliteli backlink inşaası sitenizin ziyaretçi sayısının artmasını sağlar.
 • Siteniz farklı kişiler tarafından görüntülenir ve marka popülerliği artar.
 • Sitenizin Domain Otoritesi, Sayfa Otorites, Güvenilirliği gibi değerleri artar.
 • Siteye eklenen yazılar daha kolay indexlenir.

Profil Oluşturarak Backlink Alabileceğiniz Siteler

Aşağıdaki sitelere üye olduktan sonra ücretsiz backlink almak için yapmanız gereken şey profil sayfanızı düzenlemektir. İnternet sitesi bölümüne site adresinizi yazarak kolayca backlink alabilirsiniz. Örneğin Onedio sitesinden ücretsiz backlink almak için siteye üye olarak profilinizi düzenlemeniz yeterlidir.

 1. amazon.com
 2. academia.edu
 3. trello.com
 4. medium.com
 5. onedio.com
 6. wordpress.com
 7. github.com
 8. linkedin.com
 9. gust.com
 10. behance.net
 11. wix.com
 12. blogger.com
 13. vimeo.com
 14. pinterest.com
 15. myspace.com
 16. 8tracks.com
 17. about.me
 18. flickr.com
 19. evernote.com
 20. visual.ly

Web 2.0 Bloglama Siteleri

Blog açma servisleri güzel bir ücretsiz backlink kaynağıdır. Aşağıdaki siteler ücretsiz blog servisleri sayesinde kendi paravan bloglarınızı oluşturabilir ve ana sitenize destek sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey paravan bloglarınıza düzenli özgün içerik eklemek olmalıdır. Bu sayede en etkili verimi alabilirsiniz.

 1. wordpress.com
 2. blogspot.com
 3. storify.com
 4. tumblr.com
 5. wix.com
 6. weebly.com
 7. www.weebly.com
 8. goodreads.com
 9. jimdo.com
 10. sfgate.com
 11. salon.com
 12. last.fm
 13. myspace.com

Döküman Paylaşarak Backlink Alabileceğiniz Siteler

Sitenizde yayınladığınız içerikleri PDF ya da Word dosyasına dönüştürerek döküman paylaşım sitelerine ekleyebilirsiniz, bu sayede kaliteli sitelerden backlink almış olursunuz. PDF backlink alma yöntemi son yıllarda oldukça kullanılan bir yöntemdir.

 1. isssue.com
 2. scribd.com
 3. slideshare.com
 4. box.net
 5. docstoc.com
 6. calameo.com
 7. zoho.com/docs
 8. goodreads.com
 9. dropbox.com

Sosyal İmleme Siteleri

Sitenize eklediğiniz yazıları otoriter sosyal medya sitelerinde paylaşarak backlink sağlayabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımları son derece etkili ve gerekli paylaşımlardır. Ayrıca bu sitelerin bazılarında üyelik oluşturarak profil backlink de alabilirsiniz. Aşağıda en çok kullandığım sosyal imleme sitesini görebilirsiniz.

 1. twitter.com
 2. pinterest.com
 3. diigo.com
 4. plurk.com
 5. pocket.com
 6. dribble.com
 7. digg.com
 8. reddit.com
 9. slashdot.com
 10. scoop.it
 11. weheartit.com

Görsel Paylaşarak Backlink Alabileceğiniz Siteler

Görsel paylaşım siteleri markanızı duyurabileceğiniz önemli mecralardır. İşletmeniz ya da ürünleriniz ile ilgili görselleri bu sitelere yükleyerek çok geniş ve uygun kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca görsel paylaşım siteleri kaliteli backlink inşaası için de kullanılır. Görsel paylaşırken site linkinizi de ekleyerek ücretsiz backlink kazanabilirsiniz. Bu sayede sitenizin otoritesi artacak ve arama motoru sıralamalarında yükseleceksiniz.

 1. instagram.com
 2. facebook.com
 3. imgur.com
 4. photobucket.com
 5. flickr.com
 6. pinterest.com
 7. tinypic.com
 8. imageshack.com
 9. deviantart.com
 10. shutterfly.com

Sonuç

Sitenize başka kaynaklardan link almak fayda getirebileceği gibi siteye zarar da verebilir. Bu nedenle bu işlemleri yaparken son derece dikkatli olmalı ve backlink veren siteyi iyi incelemelisiniz. Ben bu yazımda ücretsiz backlink kaynaklarını paylaştım. Bunların dışında kaliteli sitelerden link satın alma işlemi yaparak sitelerinize çok daha kaliteli backlinkler sağlayabilirsiniz.

BacklinkSEO

AykutbasyigitAuthor posts

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Bu blogda tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Unutmayın, bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir