Anasayfa / SEO / Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Sitenize eklediğiniz yazıların arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını ve sitenize daha çok ziyaretçi kazandırmasını istiyorsanız mutlaka birileri size “uzun kuyruk anahtar kelime kullan” şeklinde tavsiyeler vermiştir.

Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen hemen hemen herkes bu terimi duymuştur. İngilizcesi “long tail keywords” olarak geçen uzun kuyruk anahtar kelimeler siteye benzer kelimelerden ziyaretçi çekmeyi sağlar. Bu yazımda uzun kuyruk anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ana anahtar kelimeye göre daha spesifik, aranma hacmi daha düşük alt anahtar kelimeler olarak tanımlayabiliriz. Uzun kuyruk anahtar kelimelerde aranma hacmi düşük olduğu için rekabet daha azdır. Çünkü o kelimelerde içerik üreten kişi sayısı daha azdır. Bu nedenle uzun kuyruk anahtar kelimelerde arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak daha kolaydır. Aşağıdaki örnekte anahtar kelime kullanımı ile spesifik anahtar kelime kullanımı arasındaki ilişkiyi göstermeye çalıştım. Görüldüğü gibi anahtar kelime ne kadar spesifik olursa rekabet o kadar azalıyor. Yani kuyruğa gidildikçe rekabet azalıyor.

Long Tail Keywords Nedir?

Şimdi de “Long Tail Keywords” kullanımı hakkında bir örnek vermeye çalışalım;

Örneğin diziler ile ilgili bir blogunuz var ve “en iyi diziler” kelimesi için içerik üreteceksiniz. Bu içeriğin arama motoru sıralamalarında yukarı çıkması biraz zordur. Bu nedenle uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanarak kelimeyi daha spesifik hale getireceğiz.

Bazı uzun kuyruk anahtar kelime fikirleri; en iyi netflix dizileri, en iyi yabancı diziler, en iyi komedi dizileri, en iyi hint dizileri, 2019 en iyi netflix dizileri şeklinde olabilir. Bunları tamamen hiçbir araştırma yapmadan yazdım. Uzun kuyruk anahtar kelime fikirlerini nasıl bulacağımızı aşağıda anlatacağım.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak için birçok farklı araştırma aracı vardır. Ben bunun için Semrush, Keywordtool.io gibi seo araçlarından yararlanmayı tercih ediyorum ama en basitinden Google yardımı ile bile bu kelimeleri bulabilirsiniz. Aşağıdaki gibi Google’ın tahmin algoritmasından yararlanarak uzun kuyruk anahtar kelimeler üretebilirsiniz.

Uzun Kuyruk anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Bunun dışında Google Adwords de anahtar kelime fikirleri bulmak için önemli bir mecradır. Google Adwords’ün anahtar kelime planlayıcı aracını kullanarak yeni kelimeler bulabilirsiniz. Yapmanız gereken şey Google Adwords hesabınıza girdikten sonra sağ üstte bulunan Araçlar sekmesine tıklamak ve daha sonra anahtar kelime planlayıcıyı seçtikten sonra herhangi bir kelime girmek. Örneğin ben yabancı diziler şeklinde yazıp arattım ve aşağıdaki sonuçları gösterdi.

Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı

Bunların dışında rakiplerinizin web sitesine göz atarak onların kullandığı anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz. İçerik olarak güçlü olan rakiplerinizin içeriklerini detaylı şekilde inceleyerek daha iyisini üretin. Bu sayede onların önüne geçmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca sosyal medya kaynaklarını da uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz. Şimdi de uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir diğer faydasına bakalım.

Geri Dönüşüm Oranı Yüksektir

Yazıyı okurken “neden uzun kuyruk anahtar kelime kullanayım ki? Benim hedefim ana anahtar kelimede yükselip çok daha fazla ziyaretçi almak” diye düşünebilirsiniz. Evet bu şekilde çok daha fazla ziyaretçi alırsınız ama bu ziyaretçilerde asıl kitleye ulaşmanız çok zordur. Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve satış yapmak istiyorsunuz. Eğer uzun kuyruk kelimelere çalışıp belirli bir kitleyi yakalarsanız bunların satışa dönüşme oranı çok daha fazla olacaktır. Çünkü o içeriğe giren kişi doğrudan o ürünle ilgileniyordur ve satın alma ihtimali çok fazladır.

Sonuç olarak uzun kuyruk anahtar kelime kullanımının tek avantajı daha az rekabet olması değildir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler belirli bir niş sektöre odaklanmanızı sağlar ve bu nedenle dönüşüm oranı çok yüksektir. O kelimeden sitenize giren herkes potansiyel müşteriniz sayılır.

Bir Sonraki Adım: İçerik

Yukarıda uzun kuyruk anahtar kelimelerin önemini ve nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Artık sıra içerik üretmeye geldi. Bu kelimeleri bularak sitenize ekleyeceğiniz içeriklere dağıtmalısınız. Bu şekilde içerik üretmeyi alışkanlık edinmenizi ve uzun vadede seo teknikleriyle birleştirmenizi tavsiye ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir